Czym jest podologia?

Stopy są częścią ciała, która jest szczególnie narażona na urazy, choroby czy zwyrodnienia – przecież to one dźwigają codziennie cały nasz ciężar. Niestety często o nich zapominamy, zaniedbujemy je, poprzez niewłaściwą pielęgnację, źle dobrane obuwie. W momencie, w którym zdajemy sobie sprawę z tego, że mogło nas dotknąć schorzenie stóp, z pomocą przychodzi podologia. Jest to dziedzina nauki o kończynach dolnych. Jej nazwa wywodzi się z greckiego, gdzie podos oznacza stopę, a logos – naukę. Można się domyślić, że już w czasach starożytności nauka o stopach była dość rozwiniętą dziedziną, a praktyki stosowane przez ówczesnych medyków już wtedy miały na celu leczenie chorób stóp.

Podologia obejmuje także inne naukowe zagadnienia, jakimi są ortopedia, limfologia, neurologia, miologia czy osteologia. Skupia się na poszukiwaniu i badaniu zależności między nimi.

Podolog- kim jest?

Osoba wykonująca zabieg podologa zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób stóp występujących na skórze oraz płytce paznokciowej. Jest to wykwalifikowany specjalista, który w sposób holistyczny podchodzi do diagnozowania schorzeń stóp. Z uwagi na takie podejście, zakres wiedzy podologa wykracza poza dermatologię, czerpiąc z innych dziedzin medycyny, wspomnianych we wcześniejszym akapicie.

Niestety w Polsce zawód podologa nie jest uznawany za stricte medyczny, określany jest jako paramedyczny, ze względu na brak prawnych uregulowań dotyczących tego zawodu, co – biorąc pod uwagę ogrom wiedzy, jaką posiadają podologowie – jest dość niesprawiedliwym podejściem.

Do podologa zgłaszamy się, gdy mamy problemy z wrastającymi paznokciami, odciskami i modzelami, brodawkami wirusowymi, grzybicą stóp lub paznokci, pękającymi piętami. W gabinecie podologicznym spotkać się możemy również ze specjalistyczną pielęgnacją stóp.

Problemy podologiczne

W związku z szerokim spektrum wiedzy medycznej na temat chorób stóp, wysoko wykwalifikowany podolog podczas konsultacji jest w stanie rozpoznać problem, z jakim się zmagamy i dobrać do niego odpowiednią terapię. Jeśli chodzi o choroby dotykające stopy, których leczeniem podolog zajmuje się w sposób profesjonalny, można wyodrębnić ich dwa rodzaje – te obejmujące problemy skórne na stopach oraz te, których następstwem są patologiczne zmiany występujące na płytce paznokcia.

Zakres pracy podologa dotyczy następujących schorzeń:

 • wrastające paznokcie
 • grzybica paznokci
 • odciski, modzele i zrogowacenia
 • pękające pięty
 • stopa cukrzycowa
 • brodawki wirusowe
 • nadmierna potliwość stóp
 • haluksy
 • onycholiza

Na występowanie schorzeń w obrębie stóp wpływa wiele czynników. Mogą to być predyspozycje genetyczne, tryb życia, rodzaj wykonywanej pracy, niewłaściwie dobrane, niewygodne obuwie, które powoduje deformacje stóp i powstawanie odcisków. Dodatkowo temat pielęgnacji stóp jest często bagatelizowany, co może prowadzić do infekcji grzybiczych.

Zabiegi podologiczne

Do zabiegów podologicznych zaliczamy nie tylko te, mające na celu leczenie występującego schorzenia, lecz także zabiegi w zakresie pielęgnacji. W zależności od stanu stóp pacjenta, podolog dobiera właściwy rodzaj zabiegu, do których należą:

 • rekonstrukcja płytki paznokcia
 • usuwanie brodawek wirusowych
 • zakładanie klamer Unibrace/ Frasera na wrastające paznokcie
 • zabieg podologiczny obejmujący skórę stóp i paznokcie
 • usuwanie odcisków i modzeli

W trakcie konsultacji podologicznej dowiemy się jaki problem dotyczący stóp powoduje konkretne objawy lub dolegliwości. Jeśli komfort życia i codzienne funkcjonowanie utrudniają nam problemy wrastających paznokci, zostaną nam założone specjalne klamry, które mają za zadanie zmienić kierunek wrastania paznokcia i doprowadzić do stanu prawidłowego wzrostu. Inny zabieg dotyczący stóp to usuwanie odcisków i modzeli, który przebiega w bezbolesny sposób – za pomocą frezarki, skalpela lub lasera. Dodatkowo nie można zapomnieć o istotnym i popularnym w gabinecie podologicznym zabiegu pielęgnacyjnym wykonywanym w obrębie skóry stóp. Do takich profesjonalnych zabiegów należy frezowanie skóry i paznokci, pedicure i zastosowanie odpowiednich preparatów – pielęgnacyjnych lub leczniczych.

Czy warto pojawić się w gabinecie podologicznym?

Z całą pewnością- tak! Zdecydowanie warto udać się do specjalisty, jakim jest podolog, nie tylko wtedy, kiedy chcemy oddać się profesjonalnej pielęgnacji, lecz również jeśli występuje u nas temat problemów stóp, jak odciski, choroby płytki paznokci, infekcje bakteryjne czy wirusowe. Jeżeli interesujemy się profilaktyką chorób stóp, to wiedza przekazana przez podologa podczas konsultacji będzie idealną wskazówką do dbania o zdrowe i piękne stopy – w końcu to one niosą ciężar naszego ciała przez całe życie.

Cennik:

Konsultacja Podologiczna 30 min 50 PLN
Podstawowe zabiegi podologiczne 45 min 100 – 140 PLN
Podstawowe zabiegi podologiczne + hybryda 80 min 150 PLN
Usuwanie modzeli/odcisków 30 min 70 PLN (kolejny 20 PLN)
Założenie klamry Rosa Frasera/Unibrace 60 min 180 PLN
Przestawienie klamry Rosa Frasera/Unibrace 45 min 70 PLN
Leczenie wrastających paznokci 45 min 120 PLN
Obcięcie, oczyszczenie paznokci zmienionych chorobowo 60 min 80 – 130 PLN
Obcięcie, opiłowanie paznokci zrogowaciałych 60 min 80 – 130 PLN
Usuniecie krwiaka podpaznokciowego 45 min 60 – 100 PLN
Usuniecie brodawek wirusowych (elektrokoagulacja) 60 min 100 – 300 PLN
Opracowanie i pielęgnacja pękających pięt/rozpadlin 60 min 80 – 120 PLN
Rekonstrukcja płytki paznokcia 60 min 100 – 120 PLN
Badanie Mykologiczne 30 min 100 PLN
Tamponada 20 min 30 PLN
Przewiń do góry Call Now Button